استارباکس چگونه کار میکند؟

استارباکس شرکتی است که سالهاست خود را به عنوان یک رهبر برند در جهان در بازار قهوه جایگاه یابی می کند. از زمان تأسیس آن در سال 1971، آنها موفق به گسترش تقریباً 23450 فروشگاه خرده فروشی در 65 کشور مختلف شده اند و یکی از اولین شرکت هایی است که Wi-Fi رایگان ارائه می دهد. ارزش پیشنهادی آن نه تنها با یک محصول خوب و خدمات بی عیب و نقص به مشتری، بلکه با تدارکات، عملیات، زیرساخت­ها، توسعه­ فناوری و تأمین آن نیز تعریف می­شود.

 

استارباکس استراتژی خود را بر این اساس ایجاد می کند طوری که مشتری عاشق آنها شود. از لحظه ورود به محل، جذابیت رایحه قهوه وجود دارد.

استراتژی دیجیتال آن نیز به یک مدل بازاریابی احساسی تبدیل شده است.

این نوع بازاریابی، ، با هدف بودن در قسمتی از روز آنها، از طریق شبکه های اجتماعی و سایر ابزارهای دیجیتال به دنبال ایجاد ارتباط با مشتری است.

 

با استفاده از این مدل، استارباکس جامعه ای وفادار به خود ایجاد کرد

 

و این شرکت تلاش خود را انجام داد که به نیازهای برآورده نشده مشتریان خود پاسخ دهد.

 اغلب مردم ترجیح میدهند یک فنجان قهوه به عنوان یک تجربه احساسی بخرند و نه تنها به عنوان دریافت یک محصول.

 

 

 

از استراتژی بازاریابی استارباکس چه چیزی می توانیم یاد بگیریم؟

 

 

شخصیت مشتریان هدف خود را بررسی کنید

 

متغیرهای مشتری خود را ارزیابی کنید، مانند وضعیت اقتصادی، محیط اجتماعی، چه سرگرمی­ هایی دارند و غیره.

دانستن اینکه مشتری چگونه فکر می­کند و دانستن اینکه به دنبال چه چیزی است، به شما کمک می کند محتوایی تولید کنید که برای آنها معنی دار و جالب باشد.

در زمان مناسب و به روش صحیح.

با شناختن مشتریان خود ماندگاری آنها را در برند خود ارتقاء می­دهید و در نهایت آنها راحت­تر پیروان وفادار شما می­ شوند.

 

 

 

بر روی ارزش پیشنهادی خود را کار کنید

 

شما می توانید مزایای محصول یا خدمات خود را شرح کنید. ولی اگر تلاش خود را منوط به محصول خود کنید و نه بر اساس تجربیاتی که مشتری شما هنگام و یا بعد از استفاده از آن دارد، کاهش فروش اجتناب ناپذیر می­ شود.

ارزش استارباکس تجربه نوشیدن قهوه در یک محیط متفاوت است.

 

بنابراین “تجربه استارباکس” حتی گاهی قهوه نمی­فروشد، بلکه یک تجربه شاد را به فروش می رساند.

 

 

 

یک تجربه فراموش نشدنی برای مشتری خود ایجاد کنید

 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تجربه مشتری همیشه باید در درجه اول باشد و استارباکس به طور شگفت انگیزی هم از نظر واقعی و هم از نظر دیجیتالی کار می کند. استارباکس یک تجربه زندگی را به شما می­فروشد که شما را به لذت بردن از آن و به اشتراک گذاشتن آن با دوستانتان دعوت می کند. ارتباط با مصرف کنندگان از طریق همه کانال ها باعث می­شود کاربران شما اهمیتی را که برای شرکت دارند درک کنند. به یاد داشته باشید:

 

مشتری راضی می تواند سفیر برند شما شود و مشتری ناراضی می تواند برای تجارت شما بحران ایجاد کند.

 

 

 

به درستی از فضای مجازی استفاده کنید

 

استارباکس میلیون­ها دنبال کننده در شبکه های اجتماعی خود دارد که در آن آنها از طریق گفتگوهای آزاد با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند تا داستان­ها، ایده­ها، پیشنهادات یا نظرات خود را به اشتراک بگذارند، عکس ها را به اشتراک بگذارند یا محتوایی جالب ایجاد کنند.

به طور کلی فیلم­های استارباکس در یوتیوب، مربوط به قهوه یا محتوای ارزشمندی از جمله: ریشه های مختلف ترکیبات قهوه یا داستان کشاورزان است به جای اینکه بیش از حد روی برند یا محصولات آنها تمرکز کنند.

 

 

 

نتیجه:

 

از نظر استارباکس ، دانستن سلایق و ترجیحات مصرف کنندگان آن به آنها امکان می دهد محتوای ارزشمندی را در تمام فضای مجازی خود به اشتراک بگذارند. با بهبود هر روز، استارباکس به دنبال کنندگان خود نشان می­دهد که آنها چقدر برایشان مهم هستند، مصرف کنندگان می بینند که چگونه نظرات آنها به چشم می­آید.

 

 ایجاد احساس تعلق.

 

استارباکس با هدف ایجاد تعامل بیشتر با آنها از تصاویری جذاب برای احساسات، سلیقه­ها و حواس کاربران استفاده می­کند. در ژوئن 2010 ، استارباکس بر اساس طرفداران فیس بوک، دنبال کنندگان توییتر و مشترکان YouTube محبوب ترین برند مصرف کننده رسانه­های اجتماعی جهان شد.

 

در پایین چند نمونه از قهوه هایی که استارباکس میسازد را گذاشته ایم شاید خواستید در خانه آماده کنید 🙂